Nedaudz vairāk kā puse lietoto auto pircēju veic tā vēsturisko datu pārbaudi

13.05.24

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (turpmāk – LTAB) apkopotā statistika liecina, ka 56% lietoto auto pircēju, kas jebkad iegādājušies vai plāno iegādāties lietotu transportlīdzekli, pirms iegādes veic tā vēsturisko datu pārbaudi. Savukārt 15% lietoto auto pircēji neveic nekādu pārbaudi pirms transportlīdzekļa iegādes.

LTAB aprīlī veiktajā aptaujā, kurā piedalījās 1006 respondenti, secināts, ka 73% respondentu jebkad ir iegādājušies vai apsvēruši lietota auto iegādi. “Vairums no aptaujas dalībniekiem (62%) atzīst, ka pirms pirkuma veic transportlīdzekļa pārbaudi, taču tikai daļa norādīja, ka tie pārbauda transportlīdzekļa vēsturiskos datus pēc reģistrācijas un/vai VIN numura,” stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins, piebilstot, ka 15% potenciālo lietoto auto pircēju riskē iegādāties “kaķi maisā”, jo neveic nekāda veida iepriekšēju transportlīdzekļa pārbaudi.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) statistika liecina, ka trešdaļa jeb 355 tūkstoši vieglo auto ik gadu nenokārto tehnisko apskati ar pirmo reizi, savukārt 10% automašīnu neiziet apskati arī ar otro reizi. Nenoregulēti lukturi, rūsa, bojājumi balstiekārtā un bremžu sistēmās – tie ir galvenie iemesli, kāpēc vieglās automašīnas neiziet tehnisko apskati.

“Nereti šādi auto tiek “pielāpīti” un nonāk otrreizējā tirgū! “Auto bijis viens saimnieks!”, “Pa taisno no Vācijas!”, “Braukusi sieviete ar bērniem!” ir visbiežākie sludinājumos lasītie teksti, kas liek ikvienam cerēt, ka tieši šis ir īstais sapņu auto. Realitāte ir skarba! “Notīts” odometrs, piekrāsota virsbūve, izņemti drošības spilveni, turklāt spēkratam var būt kādi slēptie defekti, kas sākotnēji nav redzami, bet ekspluatācijas laikā noteikti agrāk vai vēlāk parādīsies,” norāda J.Abāšins.

Lai informētu potenciālo lietoto auto pircējus par riskiem, kas iespējami nepietiekami izvērtējot spēkrata tehniskos un negadījumu vēstures datus, kā arī stāstītu par iespējām tos noskaidrot bez maksas, LTAB maijā īsteno informatīvo kampaņu “Pirms pērc – pārbaudi!”. “Atgādinu, ka ikvienam lietotā auto pircējam ir iespējams bez maksas veikt auto negadījumu vēstures pārbaudi LTAB mājas lapā vai mobilajā lietotnē LTAB OCTA par laiku, kad transportlīdzeklis bijis reģistrēts Latvijā,” informē LTAB valdes priekšsēdētājs.

Pielikumi

Sīkdatnes

Šī tīmekļvietne izmanto sīkdatnes, kas nodrošina tīmekļa vietnes darbību (t. sk. pārvaldību, pieejamību) un citas Jūsu izvēlētas sīkdatnes. Uzzini vairāk Sīkdatņu izmantošanas politikā un Datu apstrādes politikā. Savu izvēli jebkurā laikā varēsi mainīt, aktivizējot saiti Sīkdatņu iestatījumi.