Šogad vairāk nekā 361 tūkstotis autoīpašnieku tikuši pie augstākas Bonus-Malus klases

19.09.23

Saskaņā ar Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (turpmāk – LTAB) datiem pēc ikgadējās apdrošināšanas risku izvērtēšanas sistēmas Bonus–Malus (turpmāk – BM) klašu pārrēķina, šogad BM klase palielinājusies 361016, bet samazinājusies – 200777 autoīpašniekiem. BM klase nav mainījusies 578017 autoīpašniekiem, bet jauna klase (sākumklase) piešķirta 45806 jaunajiem transportlīdzekļu īpašniekiem.

 

Visaugstākā (17.) BM klase šobrīd ir 168119 autoīpašniekiem (salīdzinot ar pērno gadu pieaugums par 6266). Kopumā augstākajās/”labajās” BM (7.-17.) klasēs šobrīd ir 998387 autoīpašnieki. Savukārt zemākā (1.) BM klase ir 172 autoīpašniekiem (salīdzinot ar pērno gadu pieaugums par 6), bet zemākās/”sliktās” klases (1. – 5.) kopumā šobrīd ir 20337 transportlīdzekļu īpašniekiem. Sākumklase (6.) šobrīd piemērota 166823 autoīpašniekam.

 

BM klase ir viens no galvenajiem, bet nebūt ne vienīgais OCTA prēmiju (cenu) noteicošais faktors. Šo informāciju apdrošinātāji var izmantot, aprēķinot atlaides vai piemaksas OCTA polisei. LTAB apkopojis 7 svarīgas lietas, kas autovadītājiem jāzina par BM sistēmu un klašu pārrēķinu.

 

  1. Kā tiek aprēķināta BM klase?

BM klase tiek pārrēķināta reizi gadā – 15. septembrī, un ņemot vērā apdrošināšanas vēstures datus par pēdējiem 11 gadiem, BM klase var palielināties vai pazemināties, vai arī palikt esošajā līmenī. Aprēķinot BM klasi, tiek ņemts vērā apdrošināšanas dienu skaits jeb periods, uz kādu ir apdrošināts transportlīdzeklis, un apdrošināšanas gadījumu jeb izraisīto CSNg skaits pēdējo 11 gadu laikā. Lai BM klase nesamazinātos, katrā no periodiem (no iepriekšējā gada 1.septembra līdz kārtējā gada 31.augustam) apdrošināšanas dienu skaitam ir jābūt vismaz 275 dienas un nedrīkst būt izraisīti CSNg.

 

  1. Kas notiek gadījumos, ja vienam transportlīdzekļa īpašniekam pieder vairāki vienas kategorijas transportlīdzekļi?

Ja īpašumā ir vairāki vienas kategorijas transportlīdzekļi (piemēram vieglie transportlīdzekļi) vai arī tiek plānots iegādāties vēl vienu tādas pašas kategorijas transportlīdzekli, tad visiem spēkratiem tiek piemērota viena un tā pati BM klase. Līdz ar to – ja ar vienu no transportlīdzekļiem tiks izraisīts ceļu satiksmes negadījums, tas ietekmēs visu šīs kategorijas transportlīdzekļu BM klasi.

 

  1. Kā mainās BM klase, nomainot transportlīdzekli?

Nomainot transportlīdzekli pret tādas pašas kategorijas spēkratu, tās īpašniekam tiks pielāgota iepriekšējā BM klase. Savukārt, ja, piemēram, vieglā transportlīdzekļa vietā tiek iegādāts citas kategorijas, piemēram, kravas transportlīdzeklis, mainīsies arī BM klase.

 

  1. Vai BM aprēķinā tiek ņemti vērā CSNg, kurus ar Jums piederošu transportlīdzekli izraisījusi cita persona?

Jā, jo BM klase tiek piemērota transportlīdzekļa īpašniekam (vai atsevišķos gadījumos – turētājam). Tādēļ, ja transportlīdzeklis tiek uzticēts citai personai un ar to tiek izraisīts CSNg, tad tas tiks ieskaitīts īpašnieka vai turētāja apdrošināšanas vēsturē un ietekmēs arī BM klasi.

 

  1. Ja pēc CSNg tiek noteikta dalītā vaina, vai tas ietekmēs BM klasi?

Jā, jo BM klases samazinājums tiks piemērots visiem transportlīdzekļu īpašniekiem vai turētājiem, kuru transportlīdzekļu vadītāji ir atzīti par atbildīgiem vai daļēji atbildīgiem CSNg izraisīšanā un apdrošinātājs pieņēmis kaut vienu lēmumu par apdrošināšanas atlīdzības izmaksu.

 

  1. Kā mainās personai piešķirtā BM klase, ja tiek izraisīts CSNg?

Ja pārskata periodā izraisīta viena avārija, BM klase tiek samazināta par 30%, ja divas – par 50%, ja trīs – par 80% savukārt, ja izraisīti četri un vairāk CSNg, transportlīdzekļu īpašniekam uzreiz tiek piešķirta 1. klase.

 

  1. Kāpēc BM klase nemainās, ja vairākus gadus transportlīdzekļu īpašniekam nav bijušas avārijas un apdrošināšanas dienu skaits ir bijis pietiekams – ne mazāk kā 275 dienas gadā?

Aprēķinot BM klasi, tiek ņemta vērā transportlīdzekļa īpašnieka apdrošināšanas vēsture par pēdējiem 11 gadiem. Katru gadu no vēstures tiek dzēsts viens vecākais periods un tā vietā nāk jaunākais. Ja kādā no 11 aktuālajiem BM periodiem ir bijis kāds ceļu satiksmes negadījums vai nav bijis pietiekams apdrošināšanas dienu skaits, BM klase var nemainīties vairāku gadu garumā.

 

Katrs autoīpašnieks savu BM klasi var pārbaudīt LTAB mājas lapā www.ltab.lv vai savā viedierīcē lejuplādējot LTAB OCTA mobilo lietotni.

Pielikumi

Sīkdatnes

Šī tīmekļvietne izmanto sīkdatnes, kas nodrošina tīmekļa vietnes darbību (t. sk. pārvaldību, pieejamību) un citas Jūsu izvēlētas sīkdatnes. Uzzini vairāk Sīkdatņu izmantošanas politikā un Datu apstrādes politikā. Savu izvēli jebkurā laikā varēsi mainīt, aktivizējot saiti Sīkdatņu iestatījumi.