Būtiski pieaugušas izmaksātās OCTA atlīdzības valsts un pašvaldību iestādēm

01.09.23

Pēdējo desmit gadu laikā vairāk nekā divkārt pieaudzis apdrošinātāju veikto izmaksu apjoms par ceļu satiksmes negadījumiem valsts un pašvaldības iestādēm. 2023.gada pirmajos sešos mēnešos tās sasniedza 1,24 miljonus eiro, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (turpmāk – LTAB) apkopotā informācija.  

 

Šī gada pirmajā pusē no visa kopējā izmaksāto atlīdzību apjoma par ceļu satiksmes negadījumiem (33,92 miljoni EUR), valsts un pašvaldību iestādēm izmaksāti 6,8% (1,24 miljoni EUR), kas ir par 2,8 procentpunktiem vairāk nekā pirms desmit gadiem 2014.gadā, kad tas bija 4% (0,50 miljoni EUR).

 

No visām izmaksātajām atlīdzībām valsts un pašvaldību iestādēm, šī gada sešos mēnešos 658,6 tūkstoši EUR izmaksāts Nacionālajam veselības dienestam. Atlīdzību izmaksu apjoms katru gadu šai iestādei pieaug, un kopš 2019.gada ir dubultojies. Savukārt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai pensijās un pabalstos invalīdiem par ceļu satiksmes negadījumiem pirmajā pusgadā izmaksāti 622,1 tūkstotis EUR, kā arī vēl 334,3 tūkstoši EUR izmaksāti par pārejošu darbnespēju personai, un 288,8 tūkstoši EUR pensijās un pabalstos apgādājamiem.

 

OCTA likums nosaka, ka apdrošinātāji un LTAB atlīdzina zaudējumus ne tikai CSNg rezultātā cietušajām personām, bet arī valstij un pašvaldībām par CSNg cietušo ārstēšanu un rehabilitāciju, piemēram, par ātrās neatliekamās palīdzības izsaukumu un cietušā nogādāšanu uz ārstniecības iestādi, ārstēšanu un uzturēšanu slimnīcā, veselības atjaunošanu rehabilitācijas centros, ja to nozīmējis ārsts saistībā ar CSNg gūtajām traumām un citus ar veselības uzlabošanu saistītus izdevumus. Tāpat tiek atlīdzināti valsts un pašvaldību izdevumi, kuri saistīti ar CSNg cietušo slimības lapu apmaksu, pensijām un pabalstiem invalīdiem un apgādājamiem, apbedīšanas pabalstiem, kā arī tehnisko palīglīdzekļu īri vai iegādi.

 

“Runājot par izmaksām, kas veidojas apdrošinātājiem saistībā ar OCTA zaudējumu pieteikumiem, visbiežāk tiek pieminētas atlīdzības transportlīdzekļa vai citas mantas bojājumu novēršanai, taču nepamatoti tiek aizmirstas apdrošinātāju veiktās izmaksas, atlīdzinot valstij radušos izdevumus par CSNg cietušo ārstēšanu, uzturēšanu ārstniecības iestādēs, kā arī izmaksātajiem pabalstiem. Turklāt ārstēšanās un rehabilitācija, kā arī valsts pabalstu izmaksa pēc CSNg, atšķirībā no transportlīdzekļa remonta izmaksām, var ilgt vairāku gadu vai pat visa mūža garumā, kas nozīmē, ka, piemēram, vēl 2023.gadā tiek atlīdzināti zaudējumi par CSNg, kas notikuši 2007.gadā un senāk,” stāsta LTAB valdes loceklis Juris Stengrevics.

Pielikumi

Sīkdatnes

Šī tīmekļvietne izmanto sīkdatnes, kas nodrošina tīmekļa vietnes darbību (t. sk. pārvaldību, pieejamību) un citas Jūsu izvēlētas sīkdatnes. Uzzini vairāk Sīkdatņu izmantošanas politikā un Datu apstrādes politikā. Savu izvēli jebkurā laikā varēsi mainīt, aktivizējot saiti Sīkdatņu iestatījumi.